Odpoczynek dla gości i rotacja pracowników sprzątających


24.06.2020

W otoczonej szwajcarskimi górami dolinie Vals znajduje się kąpielisko termalne 7132 – arcydzieło sztuki architektonicznej, które stanowi duże wyzwanie dla pracowników sprzątających. Raport dotyczący czyszczenia kwarcytu z Vals, bohaterów nocnego sprzątania i niepisanej zasady dotyczącej term.

„Falsz” (przyp. tłum.: źle, nieprawidłowo) – tak wymawia się nazwę gminy Vals w lokalnym dialekcie. O tym, że w górskiej wiosce nic nie dzieje się źle, a raczej wręcz przeciwnie, świadczy symbol gminy: termy 7132 (nazwa pochodzi od kodu pocztowego). Termalną oazę, której sława wykracza daleko poza szwajcarskie granice, zbudował w 1996 roku wielokrotnie nagradzany architekt Peter Zumthor.

60 000 kamiennych płyt z kwarcytu z Vals
Dzięki prostej formie i jasnoszarym kamiennym płytom monolityczna budowla tworzy idealną atmosferę relaksu. Do budowy term wykorzystano 60 000 kamiennych płyt z kwarcytu z Vals – nadają one budowli nieporównywalnie prosty i elegancki charakter. Podczas kąpieli w basenach termalnych wypełnionych wodą o temperaturze pomiędzy 32 a 36 stopni goście mają kontakt z wysokiej jakości kamieniem i ciepłą wodą termalną z pobliskiego źródła. Pływając, doświadczają tego, co nowoczesne, a zarazem pierwotne. Kamień to bardzo wdzięczny materiał, jednak jego czyszczenie stanowi duże wyzwanie.

Czyszczenie kwarcytu wymaga specjalnej wiedzy
Kwarcyt jest bardzo odporny na wpływy środowiska, jednak ze względu na pochłanianie zapachów i ryzyko tworzenia plam wcale nie jest łatwy w czyszczeniu. W kąpielisku termalnym z kwarcytu z Vals wykonane są zarówno podłogi, jak i baseny oraz ściany. Podłogi pomiędzy basenami są codziennie czyszczone za pomocą szorowarki. Do usuwania zapachów i osadów wapiennych stosuje się na przemian silnie kwasowy środek czyszczący lub alkaliczny środek czyszcząco-dezynfekujący. Pracownicy sprzątający muszą zachować dużą ostrożność – do zbiornika termalnego nie może się dostać nawet jedna kropla środka czyszczącego. Baseny również podlegają regularnemu czyszczeniu – w zależności od temperatury wody codziennie, co tydzień lub co dwa tygodnie. W tym celu opróżnia się je i oczyszcza z pierwszych oznak tworzenia alg oraz osadów wapiennych – na zmianę za pomocą szorowarki jednotarczowej, pistoletu pianowego lub myjki wysokociśnieniowej. W przypadku ścian sytuacja wygląda nieco inaczej: zespół sprzątający rezygnuje tutaj z wszelkich środków chemicznych – w razie potrzeby do czyszczenia używa się myjki wysokociśnieniowej. Ze względu na konieczność stosowania różnych metod czyszczenia i specjalistycznych środków czyszczących nie ma możliwości pozyskania wszystkich produktów od jednego dostawcy. Wszystkie środki czyszczące stosuje się jednak zwykle o jednej niestandardowej porze: w nocy.

Nocni bohaterowie
Ze względu na długie godziny otwarcia czyszczenie regularne term 7132 realizowane jest głównie w nocy. Pracę tę wykonuje trzech mężczyzn, codziennie w godzinach od 20:15 do 05:00 rano. Trzy razy w tygodniu okno czasowe trzeba przesunąć z powodu nocnych kąpieli gości hotelowych. Wczesnym rankiem, jeszcze przed przyjazdem pierwszych gości dozorczyni term i kierownik ds. czyszczenia Margrit Derungs sprawdza poziom czystości w całym kąpielisku. Chyba w żadnym innym obiekcie nie ma tylu różnych rodzajów zabrudzeń. Wapno, włosy, tłuszcz, algi, fragmenty naskórka – w spa mamy do czynienia zarówno z różnymi rodzajami luźnych i lepkich zabrudzeń, jak i z ogromną różnorodnością osadów mineralnych oraz organicznych. „Duża wilgotność i wysoka temperatura powietrza to idealne warunki do rozwoju bakterii – musimy temu stale przeciwdziałać. Dodatkowym wyzwaniem jest również duża liczba odwiedzających, wrażliwość materiałów i konieczność eliminowania niebezpieczeństwa poślizgnięcia się przez gości”, mówi Margrit Derungs. Uzupełnianiem nocnych prac związanych z czyszczeniem zajmuje się jedna osoba z dziennej zmiany. „Regularna kontrola wszystkich pomieszczeń jest bardzo ważna – szczególnie w przypadku, gdy podczas weekendu w obiekcie przebywa nawet 200 gości. Od ekskluzywnych term goście oczekują również ekskluzywnej czystości”, stwierdza Margrit Derungs.

Piana usuwa pozostałości szamponu
Jednym z trzech pracowników sprzątających jest Ricardo Nunes da Silva. Gdy tylko na zewnątrz robi się ciemno, dba o to, aby goście następnego dnia znowu mogli odpoczywać w czystym otoczeniu. Jednym z jego codziennych zadań jest czyszczenie pryszniców wykonanych z barwionego na czarno betonu terrazzo. Do usuwania pozostałości żelu pod prysznic, szamponu itp. używa pianownicy ciśnieniowej. Umożliwia ona wydajną pracę na dużych powierzchniach w pomieszczeniu z prysznicami. Pianownica jest wypełniona alkalicznym, pieniącym środkiem czyszczącym. Po zwilżeniu ścian wodą Ricardo spryskuje je pianą od dołu do góry. Kierunek spryskiwania jest bardzo istotny: jeżeli piana zostanie naniesiona odwrotnie, brudna woda może spłynąć na suchą jeszcze powierzchnię i tam przyschnąć. Forma piany zwiększa skuteczność działania czynnej substancji czyszczącej na zabrudzonej powierzchni. Na koniec specjalista ds. czyszczenia spłukuje ściany prysznica wodą – tym razem z góry na dół. Wszystkie tłuste ślady zniknęły. Czas na kolejne zadanie.

Żadnych środków czyszczących na bazie alkoholu do czyszczenia lakierowanych powierzchni
Pora na szatnie. Wieczorem ślady palców i tłuste plamy znajdują się przede wszystkim na szafkach do przechowywania wartościowych przedmiotów i ubrań. Drzwi szafek są wykonane z bejcowanego drewna mahoniowego i pokryte bezbarwnym lakierem. Ze względu na lakier należy jednak zachować ostrożność przy wyborze środka czyszczącego. „Środki czyszczące na bazie alkoholu mogą uszkodzić lakier, dlatego możemy w tym przypadku stosować wyłącznie środki czyszczące i dezynfekcyjne bez zawartości alkoholu”, wyjaśnia Ricardo Nunes da Silva i rozpoczyna czyszczenie przy pomocy ściereczki z mikrofibry oraz środka do czyszczenia powierzchni. Już po chwili drzwi szafek są tak czyste, że specjalista ds. czyszczenia może się w nich niemal przejrzeć jak w lustrze.

Czyszczenie bez wzbijania kurzu w pomieszczeniu zabiegowym
W tym samym czasie rozpoczyna się również wieczorne sprzątanie w pomieszczeniach zabiegowych na niższym piętrze. Odpowiadają za nie pracownice spa, które w ciągu dnia wykonują zabiegi kosmetyczne. Jedną z nich jest Zsofia Zita Nagy-Toth. Właśnie mocuje ściereczkę do usuwania kurzu Masslinn na przyrządzie do wycierania. Najpierw usuwa kurz przy krawędziach i pod meblami. Następnie ruchami wahadłowymi wyciera całą powierzchnię w kierunku wyjścia. Aby zapobiec roznoszeniu patogenów, należy przestrzegać jednej bardzo ważnej zasady: jedna ściereczka na jedno pomieszczenie. Właśnie dlatego po skończeniu sprzątania Zsofia wyrzuca ściereczkę jednorazową do kosza. Białe ściereczki Masslinn idealnie sprawdzają się w pomieszczeniach spa, ponieważ krople wody na podłodze nie mają wpływu na skuteczność czyszczenia. Duży plus w zakresie higieny w porównaniu do odkurzania na sucho: ściereczka Masslinn wiąże kurz, nie powodując jego wzbijania.

Optymalna skuteczność czyszczenia ma wpływ na efekt wizualny
Termy 7132 stanową doskonały przykład, jak duży wpływ na utrzymanie wartości zastosowanych materiałów ma prawidłowe i staranne czyszczenie. Luksusowa świątynia relaksu istnieje od niemal 25 lat – a mimo to nadal wygląda tak, jakby została zbudowana dopiero wczoraj.

Opuszczając termy mija się recepcję spa. Może niektórzy goście chętnie kupiliby tutaj pocztówkę dla swoich bliskich. Dyrektor spa Hannelore Derungs kręci jednak głową i wskazuje na niepisaną zasadę obowiązującą w Vals: „Pocztówka czy opowieść nigdy nie będzie w stanie oddać istoty tych term. Ich magii trzeba doświadczyć samemu – i to wszystkimi zmysłami.” Trzeba przyznać, że coś jest w tym stwierdzeniu.

www.7132.com


Krótki wywiad z Evą Schmid, szefową działu zakupów w termach 7132

„Preferujemy środki czyszczące, które można stosować do więcej niż jednego rodzaju pomieszczeń”

Jakie są Państwa główne wymagania dotyczące produktu czyszczącego?
Przede wszystkim liczy się jakość – musimy mieć stuprocentową pewność, że dany środek czyszczący lub dezynfekcyjny jest skuteczny. Zdrowie i bezpieczeństwo naszych gości i pracowników jest dla nas najwyższym priorytetem. Inne kryteria to biodegradowalność, stosunek ceny do jakości, dozowanie i bezpieczeństwo użytkowników. Duże znaczenie ma również spektrum zastosowań: preferujemy środki czyszczące, które są poliwalentne, czyli nadają się do różnych obszarów. Są one łatwiejsze w użyciu, a przy tym pozwalają oszczędzać koszty.

Czy te wymagania zmieniły się w ciągu ostatnich lat?
Tak, przede wszystkim na znaczeniu zyskały dwa czynniki: nieszkodliwość dla środowiska i bezpieczeństwo użytkowania. Jesteśmy jednym z największych pracodawców w dolinie Vals, spoczywa więc na nas odpowiedzialność – za środowisko naturalne i naszych pracowników.

Jakie znaczenie ma przy tym cena?
Dla mnie cena zakupu nie jest aż tak bardzo istotna, dużo większe znaczenie ma stosunek ceny do jakości. Jesteśmy firmą prowadzącą hotel i termy z segmentu premium – to zobowiązuje. Naszym gościom musimy również oferować czystość i higienę na poziomie premium. Nie ma sensu kupować korzystnego cenowo produktu, jeśli nie zapewnia on odpowiedniej jakości i nie wiąże się z nim odpowiednie doradztwo. W przypadku firmy Wetrok zgadza się jedno i drugie – jakość produktu i doradztwo.

Co jest tak przekonujące w usłudze doradztwa dla klientów Wetrok?
Niezależnie od tego, czy chodzi o kwestie związane z użytkowaniem, częściami zamiennymi, czy usterką szorowarki – pracownik terenowy Wetrok natychmiast pojawia się na miejscu i rozwiązuje problem. W przypadku takiej firmy jak nasza, która pracuje przez siedem dni w tygodniu, szybkie i nieskomplikowane rozwiązywanie problemów ma istotne znaczenie.

Jakieś pytania?
(022) 331 20 50

Poproś o specjalistyczny oddzwonienie