8 powodów, dla których należy przeczytać kartę charakterystyki


28.10.2020

Bądźmy szczerzy: czytanie karty charakterystyki nie należy do przyjemności, jest nużące i czasochłonne. W tym artykule podajemy 8 powodów, dla których jest to jednak absolutnie konieczne – a to wszystko dla zachowania Twojego życia, życia Twoich współpracowników oraz sąsiadów w budynku.

1. (Roz)poznawanie niebezpieczeństw
Gdy alpinista wybiera się na wspinaczkę, w sposób oczywisty zbiera z wyprzedzeniem informacje o możliwych niebezpieczeństwach na danym obszarze wspinaczkowym. Analogicznie należałoby postąpić z chemikaliami: nieważne, czy Twój szef uzna to za konieczne, czy też nie, albo czy Twoi współpracownicy od dawna używają jakiegoś środka czyszczącego – Ty zawsze musisz wiedzieć, jak dany środek działa! W przypadku chemikaliów oznacza to, że: musisz wiedzieć, jakie niebezpieczne składniki zawiera produkt. Na przykład: kwasy, ługi, fosforany, azotany, siarczany lub składniki łatwopalne. Trzeba również zwracać uwagę na wartości progowe: substancja niebezpieczna w najmniejszym stężeniu nie zawsze musi być faktycznie niebezpieczna w codziennym użyciu.

patrz punkt 3 karty charakterystyki

Istnieją jednak również substancje, które same są bardzo niebezpieczne, ale w połączeniu z innymi substancjami stają się neutralne, a tym samym nieszkodliwe. Na przykład fluor i sód są uznawane za substancje niebezpieczne, ale są składnikiem niemal każdej pasty do zębów. Powód: jeżeli obie substancje są stosowane w razem, neutralizują się wzajemnie, a nawet wywołują pozytywny efekt: wzmocnienie szkliwa zębów. Należy więc zwracać uwagę na klasyfikację mieszaniny i elementy oznakowania:

patrz punkt 2 karty charakterystyki

2. Podejmowanie odpowiednich środków ochronnych (ŚOI)
Karta charakterystyki zawiera informacje o tym, jakie środki ochrony indywidualnej (ŚOI) są wymagane podczas posługiwania się chemikaliami. Może to dotyczyć na przykład odpowiedniej ochrony rąk (rękawice ochronne) lub ochrony oczu (okulary ochronne).

Dla Ciebie jako pracownika karta charakterystyki jest również instrumentem kontroli: Na podstawie karty charakterystyki możesz sprawdzić, czy Twój pracodawca rzeczywiście zapewnia Ci wszystkie niezbędne (i wymagane) środki ochrony.

patrz punkt 8 karty charakterystyki

3. Ochrona kobiet w ciąży i uczniów/praktykantów
Ze względu na szczególne niebezpieczeństwo kobiety spodziewające się dziecka lub młodzież (= uczniowie/praktykanci) nie mogą mieć kontaktu z określonymi substancjami chemicznymi. Inaczej mówiąc: nie mogą ich używać podczas pracy. Te grupy osób wymagające szczególnej ochrony możesz ochronić tylko wtedy, gdy masz wiedzę na temat właściwych wytycznych ustawowych.

patrz punkt 15 karty charakterystyki

4. Udzielanie pierwszej pomocy
Co mam zrobić, jeżeli jakaś osoba przypadkowo połknęła lub wypiła środek chemiczny? Również w tym przypadku niezbędne jest zapoznanie się z kartą charakterystyki. Dlaczego? Nie zawsze wskazane jest wywoływanie wymiotów, ponieważ w ich wyniku niebezpieczne substancje mogą dostać się do dróg oddechowych i przełyku (i spowodować jeszcze większe szkody). W razie wymiotów substancje o działaniu korozyjnym spowodowałyby ponowne poparzenie przełyku. W takich przypadkach konieczne jest zatem zapoznanie się z kartą charakterystyki, która wskaże, czy należy wywoływać wymioty, czy też ich unikać i podjąć inne działania.

patrz punkt 4 karty charakterystyki

5. Przekazanie właściwej informacji personelowi medycznemu
Po wypadku ważne jest, aby udzielić personelowi medycznemu jak najdokładniejszych informacji na temat substancji chemicznej. Tylko w ten sposób można natychmiast podjąć właściwe medyczne środki neutralizujące działanie substancji chemicznej. W takich przypadkach należy koniecznie zabrać ze sobą kartę charakterystyki do lekarza.

cała karta charakterystyki (w szczególności punkt 2 i 3)

6. Zapewnienie bezpiecznego przechowywania oraz bezpiecznego transportu
Podczas przemieszczania chemikaliów w czasie transportu i magazynowania ważne jest stosowanie określonych środków bezpieczeństwa. Karta charakterystyki zawiera informacje o tym, czy substancję chemiczną należy transportować jako towar niebezpieczny lub czy w magazynie konieczne jest zainstalowanie zabezpieczających wanien zbiorczych.

patrz punkty 7 i 14 karty charakterystyki

7. Wiedza na temat postępowania w przypadku pożaru
W przypadku pożaru karta charakterystyki jest ważnym dokumentem, w którym można sprawdzić metody zwalczania pożaru. Na jej podstawie można na przykład określić łatwopalność i odpowiednie środki gaśnicze.

patrz punkt 5 karty charakterystyki

8. Ochrona środowiska
W przypadku wielu substancji chemicznych obowiązują rygorystyczne przepisy dotyczące ich usuwania. Niektóre substancje chemiczne pod żadnym pozorem nie mogą dostać się do wód stojących lub płynących. Karta charakterystyki zawiera informacje na temat prawidłowego usuwania produktu.

patrz punkt 13 karty charakterystyki

Wniosek: Znajomość niebezpieczeństwa pozwala mu zapobiec
Karta charakterystyki chroni życie, odpowiadając na dwa najbardziej podstawowe pytania dotyczące postępowania z chemikaliami: Na czym polega niebezpieczeństwo i jak mogę mu zapobiec?


Karty charakterystyki do pobrania
Na stronie internetowej firmy Wetrok udostępniamy wymagane karty charakterystyki dla wszystkich środków czyszczących marki Wetrok:

przejdź do kart charakterystyki

W przypadku zmiany zaleceń niezwłocznie aktualizujemy nasze karty charakterystyki i udostępniamy je w różnych językach. Zespół ds. bezpieczeństwa produktów i regulacji prawnych firmy Wetrok chętnie odpowie na wszelkie pytania dotyczące karty charakterystyki: chemie@wetrok.ch