Tak wygląda 5-gwiazdkowe czyszczenie na zamku Elmau


19.12.2022

„Nasze nowe metody czyszczenia chronią pracowników, zapobiegają uszkodzeniom wyposażenia wnętrz i podnoszą standardy higieny”.

Zamek Elmau to jeden z najlepszych hoteli na świecie. Wznosi się w odludnej okolicy Alp Bawarskich na wysokości 1000 metrów n.p.m. Wysokie są nie tylko położenie i poziom luksusu, ale także standardy czystości i higieny. W 2018 roku 5-gwiazdkowy resort klasy superior zdecydował się na trzy nowe, przyszłościowe metody czyszczenia łazienek, dywanów i podłóg.

Wywiad z Ines Sagolla, koordynatorką pracy zespołu pokojowych, o wyzwaniach związanych z utrzymaniem czystości w luksusowym hotelu, słoniach i skuteczności stosowania zamiatarki z odsysaniem do dywanów.

Pani Sagolla, jaką funkcję pełni Pani w zamku Elmau?
Jako asystentka Executive Housekeeping podlegam dyrektorowi housekeepingu i pełnię rolę głównej koordynatorki pracy zespołu pokojowych. W ramach tej funkcji zarządzam 50-osobowym zespołem, który zajmuje się sprzątaniem całego hotelu. Planuję harmonogram sprzątania pokoi i części ogólnodostępnych hotelu. Organizuję również kontrole pracy pokojówek i koordynatorek poszczególnych pięter, jestem odpowiedzialna za kontrole wyrywkowe i kontrole dodatkowe oraz zarządzam dekoracjami kwiatowymi w całym hotelu.

Co oferuje swoim gościom zamek Elmau i z czego słynie Państwa hotel?
Zamek Elmau to luksusowy ośrodek obejmujący dwa 5-gwiazdkowehotele klasy superior. Jest położony w odludnej okolicy w pobliżu Zugspitze i już kilka razy otrzymał nagrodę dla najlepszego hotelu na świecie. Cultural Hideaway (odbudowany zamek) oferuje 115 pokoi i apartamentów o niezwykłej oryginalności i ponadczasowej elegancji, z kolei zbudowany w 2015 roku Luxury Spa Retreat zachwyca 47 pokojami i apartamentami, które emanują atmosferą czystego, nowoczesnego luksusu. Goście mogą po prostu zwolnić i znaleźć u nas spokój i relaks – czy to podczas jazdy na nartach w bawarskich górach, czy rozkoszując się menu w restauracji nagrodzonej dwiema gwiazdkami Michelin albo w naszym spa i Oriental Hamam. Międzynarodowi goście doceniają nasz zróżnicowany program wydarzeń kulturalnych i sportowych, który obejmuje koncerty i spotkania autorskie, a także bogaty program jogi i aktywności. Najmłodsi goście doceniają dobrze znane obozy piłkarskie z trenerami młodzieżowymi RB Leipzig i VfB Stuttgart oraz urozmaicony program edukacyjno-rozrywkowy.

Copyright: Schloss Elmau

W Państwa hotelu wszędzie pojawia się słoń – od poszewek na poduszki po obrazki na ścianach. O co chodzi z tym motywem?
Właściciel resortu, Dietmar Müller-Elmau, odbył w swoim życiu wiele podróży. Podczas swoich wypraw do Indii stale spotykał słonie. Symbolizują one rozsądek i dobrą pamięć. To dwie ważne wartości pozwalające odnaleźć się we współczesnym świecie. Motyw tego spokojnego i silnego zwierzęcia pojawia się we wszystkich wnętrzach.

Jaką rolę odgrywa w Państwa przypadku ochrona środowiska?
Zamek Elmau jest zlokalizowany na terenie rezerwatu przyrody.  Życie w partnerstwie z naturą jest więc jednym z naszych najważniejszych priorytetów. Kładziemy nacisk na to, aby również nasi partnerzy podejmowali daleko idące działania na rzecz ochrony środowiska. Zasada Wetrok „tyle, ile trzeba – tak niewiele, jak to możliwe” bardzo nam odpowiada, ponieważ nie kończy się na produktach, lecz stanowi holistyczną podstawę każdej metody czyszczenia. Przemyślane, oszczędne stosowanie jest dla nas ważniejsze niż znak ekologiczny na opakowaniu.

Jakie konkretne działania podejmują Państwo, aby chronić środowisko?
Zamek Elmau już dziś dużo inwestuje w zrównoważoną przyszłość: na przykład wykorzystujemy i wytwarzamy zieloną energię uzyskaną ze zrębków, biomasy, wody, wiatru lub słońca. Od 2007 roku ogrzewamy cały kompleks hotelowy w 80% zrębkami pochodzącymi z odpadów drzewnych z regionu, a do końca 2022 roku uruchomimy drugą, bardzo nowoczesną elektrociepłownię na pelety, aby osiągnąć poziom 100%. Obecnie jesteśmy również na etapie eliminowania jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych w naszym resorcie.

Jakie rodzaje zanieczyszczeń można znaleźć w hotelu?
Och, od czego by tu zacząć (śmieje się). Nasz ośrodek znajduje się w samym środku regionu narciarskiego i turystycznego. W zimie goście wchodzą do hotelu w butach narciarskich, latem w butach trekkingowych. Liście, śnieg i ziemia w lobby nie są więc niczym wyjątkowym – i wymagają naszej szybkiej reakcji. Również w restauracji często musimy spieszyć z „pierwszą pomocą na plamy”, bo gość rozlał kawę na dywanie. Oczywiście problem stanowi również kurz – przede wszystkim na elementach dekoracyjnych i drewnianych półkach w pokojach. W strefie wellness mamy do czynienia ze szczególnie uporczywym rodzajem zabrudzeń: w hamamie pracujemy z pianą mydlaną, której warstwa pozostaje na podłodze. Aby natychmiast przywrócić bezpieczny stan podłogi, usuwamy pianę na przemian szorowarką lub szorowarką jednotarczową. Wetrok Reshine okazał się tutaj idealnym środkiem do czyszczenia podłóg, który usuwa pozostałości mydła. Cóż, mój zespół i ja mamy wiele pracy.

Czym różni się sprzątanie luksusowego hotelu od klasycznego sprzątania budynków?
W przypadku sprzątania budynków liczy się efektywność, my natomiast skupiamy się na dwóch zupełnie innych sprawach: rezultacie czyszczenia i utrzymaniu wartości. Jako 5-gwiazdkowy hotel klasy superior oferujemy naszym gościom ponadprzeciętny poziom czystości i higieny. Jego utrzymanie wymaga przemyślanych procedur, najnowocześniejszych metod czyszczenia i surowej kontroli jakości. Chcemy, aby nasi goście czuli się komfortowo i bezpiecznie – dlatego chętnie poświęcamy nieco więcej czasu na sprzątanie pokoi. Ponadto w naszym hotelu zastosowano wiele cennych materiałów – wymagają one optymalnie dopasowanego sposobu czyszczenia i pielęgnacji.  Dlatego właśnie jakość i dokładność liczą się bardziej niż wydajność. Niemniej jednak nie moglibyśmy się już obyć bez czyszczenia metodami Wetrok, które pozwalają oszczędzić mnóstwo czasu (mruga okiem).

Z jakimi konkretnymi wyzwaniami dotyczącymi czyszczenia wiąże się Państwa praca?
Jak już wspomniałam, największym wyzwaniem jest dla nas utrzymanie wartości naszego ekskluzywnego wyposażenia wnętrz. Marmurowe kolumny, lampy powlekane złotem w płatkach, mosiężne płyty w dolnej części ściany, drogie dywany – to materiały, które wymagają maksymalnej staranności podczas czyszczenia. Zarówno przy stosowaniu środków czyszczących, jak i podczas prowadzenia maszyn. A propos maszyn: nasz ośrodek jest oazą ciszy i spokoju, dlatego używamy tylko bardzo cichych maszyn czyszczących i odkurzaczy, które nie przeszkadzają gościom.

Czyszczenie podłóg w strefie restauracyjnej jest dla nas ciągłym wyzwaniem: płytki z kamienia naturalnego Solnhofer i elementy parkietu występują naprzemiennie i bezpośrednio do siebie przylegają – to krytyczne miejsce podczas czyszczenia, które wymaga zachowania szczególnej ostrożności i precyzji pracy.

Kolejna osobliwość rodem z branży hotelarskiej: musimy dostosować harmonogram sprzątania do naszych gości. Jeden gość wyjeżdża o 10:00 rano, inny dopiero o 18:00. I obaj nie chcą, abyśmy krążyli wokół nich maszyną czyszczącą, podczas gdy oni relaksują się na leżaku w spa. Wymaga to ścisłej organizacji i dużego wyczucia. Nasi pracownicy sprzątający są zwykle bardzo widoczni podczas sprzątania pokoi w ciągu dnia, jednak w strefach relaksu pracują raczej w ukryciu.

W 2015 i 2022 roku w zamku Elmau odbył się szczyt G7. Jakie znane osobistości były Państwa gośćmi?
Barack Obama, Angela Merkel, Joe Biden, Olaf Scholz i wiele innych znanych osobistości ze świata polityki i biznesu.

Czy dostosowali Państwo swoje harmonogramy sprzątania do tego wydarzenia?
Nie, od zawsze oferujemy naszym gościom absolutnie najwyższy poziom czystości i higieny. Ta zasada to maksyma, którą realizujemy na co dzień – niezależnie od tego, kto jest naszym gościem.

Czy Pani zespół sprzątający otrzymuje bezpośrednie informacje zwrotne od gości?
W rzeczy samej – i bardzo nas to cieszy! Ponieważ podczas sprzątania goście często przebywają w pokoju, nawiązują się rozmowy. Wielu z nich jest pozytywnie zaskoczonych dokładnością codziennego sprzątania w pokojach. Codziennie sprzątamy nie tylko każdy zakamarek, ale także wycieramy z kurzu każdy kabel i odkurzamy pod łóżkiem.

Dlaczego w 2018 roku zaczęli Państwo korzystać z produktów i metod oferowanych przez firmę Wetrok?
Zdefiniowaliśmy trzy obszary, w których chcieliśmy wprowadzić poprawki: po pierwsze, chcieliśmy poprawić środowisko pracy naszych pracowników, po drugie, powodować mniej uszkodzeń materiału, a po trzecie – przestawić część czyszczenia podłogi z ręcznego na maszynowe. Firma Wetrok zapewniła nam w tym zakresie optymalne wsparcie. Nie tylko dostarczyła nowe środki czyszczące oraz maszyny, ale także zrewolucjonizowała i unowocześniła nasze procesy czyszczenia.

Jakie powierzchnie sprzątają Państwo teraz z wykorzystaniem maszyn?
Wszystkie powierzchnie komunikacyjne. Na przykład recepcję, korytarze i strefę spa. Dzięki zastosowaniu szorowarki Discomatic Mambo oraz szorowarki jednotarczowej Monomatic oszczędzamy czas, a mimo to jesteśmy w stanie zapewnić dokładniejsze czyszczenie. Nasza podłoga z kamienia naturalnego wykazuje niewielkie nierówności i szczeliny, które trudno jest czyścić ręcznie – dzięki maszynom nawet te wąskie szczeliny są czyste w rekordowym czasie.

Czego oczekują Państwo od maszyn czyszczących stosowanych w hotelach?
Maszyny muszą zapewniać lśniącą czystość, nie mogą być zbyt głośne i muszą mieścić się w windzie. Cenimy maszyny czyszczące Wetrok, ponieważ mają solidną szerokość roboczą, a mimo to są bardzo zwrotne i łatwo nimi manewrować.

Na korytarzach poszczególnych pięter leżą eleganckie czerwone dywany – w jaki sposób je czyścicie?
Naszą zamiatarką z odsysaniem Speedmatic Twister. Zakładamy szczotki do dywanów, przejeżdżamy korytarz raz w górę, raz w dół – i dywan jest nieskazitelnie czysty.

Dlaczego zdecydowali się Państwo na taki sposób czyszczenia dywanów?
Duża szerokość robocza zamiatarki sprawia, że proces czyszczenia jest ultraszybki – a dywany idealnie czyste. Ponadto maszyna jest łatwa w manewrowaniu, bezemisyjna (akumulator) i nie generuje więcej hałasu niż odkurzacz do pracy na sucho.

Dlaczego nie odkurzają Państwo dywanów odkurzaczem do pracy na sucho?
Wcześniej tak robiliśmy – ale trwało to dłużej i efekt nas nie zadowalał. Odkurzacz lekko spłaszczał włókna czerwonych dywanów, przez co po odkurzeniu miały nieregularny wzór. Podczas czyszczenia walec zamiatarki od razu podnosi włókna, dzięki czemu sprawiają wrażenie równych i zadbanych.

W jaki sposób czyszczą Państwo powierzchnie podłóg, które wymagają czyszczenia ręcznego?
Wykorzystujemy system WetBox – to pudełko pełne zwilżonych nakładek do mopa.

Jak działa metoda wykorzystująca system WetBox?
Wkładamy nakładki do mopa do plastikowych pojemników (WetBox) i polewamy je roztworem czyszczącym. Następnie umieszczamy pojemniki na wózkach na środki czystości. O szóstej rano przygotowujemy nakładki potrzebne na cały dzień – to w naszym przypadku co najmniej 300 sztuk.

Dlaczego przestawili się Państwo na metodę czyszczenia wykorzystującą wstępnie zwilżone nakładki do mopa?
Ze względu na kwestie jakości, wydajności i higieny. Dzięki procesowi zwilżania gwarantujemy zawsze optymalne i prawidłowe dozowanie – a tym samym niezmiennie wysoki standard czyszczenia każdego pokoju. Duża zaleta: nakładki nie są mokre, tylko wilgotne. Wycieranie na wilgotno zwiększa wydajność czyszczenia i pozwala stosować nakładki do mopa nawet na naszych wrażliwych podłogach drewnianych – to nie do pomyślenia w przypadku mokrych nakładek! Szczególnie podoba się nam łatwość przygotowania – pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i wyeliminować kilka etapów pracy. Kolejny plus: wyższy poziom higieny. Obowiązuje zasada: 1 nakładka do mopa na jeden pokój. W ten sposób zapobiegamy rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów. Dzięki WetBox zawsze dysponujemy odpowiednią liczbą potrzebnych nakładek do mopa.

« Jestem absolutną fanką rozwiązania WetBox. Dzięki niemu w każdym pomieszczeniu mamy pod ręką świeżą nakładkę do mopa, której absolutnie nie zanurzamy już w brudnej wodzie! Pod względem higieny system WetBox bije na głowę tradycyjną prasę do wyciskania mopa. Dzięki tej metodzie podłogi wyglądają znacznie czyściej.»
Karolina Kowalczyk, główna koordynatorka pracy zespołu pokojowych w Luxury Spa Retreat

Z jakich materiałów są wykonane Państwa nakładki do mopa?
Do płytek z kamienia naturalnego w pomieszczeniach sanitarnych używamy nakładek z mikrofibry, a do podłóg z naturalnego drewna w pomieszczeniach ogólnodostępnych – nakładek bawełnianych, ponieważ produkty z mikrofibry nie nadają się do olejowanych podłóg drewnianych.

Zwilżone nakładki do mopa kontra wiadro
5 zalet metody WetBox

  • maksymalna higiena (1 nakładka na jedno pomieszczenie)
  • wyższa wydajność czyszczenia dzięki aplikacji na wilgotno (nie na mokro)
  • szybkie przygotowanie
  • mniej etapów roboczych (np. brak wyciskania poszczególnych nakładek)
  • najskuteczniejsza metoda wycierania na mokro

Stosują Państwo również nową metodę czyszczenia powierzchni i pomieszczeń sanitarnych. Dlaczego zrezygnowali Państwo z butelek ze spryskiwaczem i wybrali czyszczenie pianą?
W firmie usługowej, takiej jak nasza, najważniejszym zasobem są pracownicy. Z tego powodu oferujemy im między innymi możliwość zamieszkania w pobliżu. Najważniejsze jest jednak to, że możemy zapewnić im maksymalnie bezpieczne i przyjemne środowisko pracy. Właśnie dlatego butelkę ze spryskiwaczem zastąpiliśmy pianą. Wcześniej nasi pracownicy sprzątający do czyszczenia pomieszczeń sanitarnych i innych powierzchni używali butelki ze spryskiwaczem. Szczególnie intensywnie korzystali z nich przy czyszczeniu pryszniców w łazienkach dla gości, co u niektórych pracowników skutkowało problemami z drogami oddechowymi i kaszlem. Piana eliminuje ten problem. Rozpylane cząsteczki nie dostają się do powietrza – nie ma aerozoli, nie ma więc też problemów zdrowotnych.

Czy są jeszcze inne powody tej zmiany?
Tak, zapobieganie uszkodzeniu wysokiej jakości materiałów naszego wyposażenia. Właśnie dlatego zmieniliśmy zarówno metodę czyszczenia – ze spryskiwacza na pianę – jak i środek do czyszczenia sanitariatów. Obecnie stosujemy Caledor i Calexan forte firmy Wetrok. Nasz poprzedni środek czyszczący często powodował plamy na kamieniu naturalnym Solnhofer w łazienkach dla gości – po zastosowaniu delikatnych, ale bardzo skutecznych środków czyszczących Wetrok już się to nie zdarza. Nasza woda jest też bardzo twarda – Caledor usuwa wszystkie osady wapnia z kamienia naturalnego i nie powoduje korozji armatury. Wcześniej często walczyliśmy z wewnętrznymi uszkodzeniami armatury, ponieważ spray wtryskiwało się bezpośrednio do środka. Metoda pianowa całkowicie rozwiązuje ten problem: piana nie wnika w armaturę i działa tam, gdzie powinna: na zewnątrz.

Czy są inne zalety piany w stosunku do metody z wykorzystaniem sprayu lub wiadra?
Tak! Stosując butelki do aplikacji piany zużywamy o wiele mniej środków chemicznych niż w przypadku sprayu. W przypadku piany nie ma potrzeby wielokrotnego spryskiwania. Dzięki temu możemy również nieco odciążyć środowisko.

W jaki sposób stosują Państwo metodę pianową?
Najpierw pokojówki wlewają do butelki do aplikacji piany wodę – do wysokości pierwszego oznaczenia – a następnie uzupełniają butelkę środkiem czyszczącym do wysokości drugiego oznaczenia. Ściśnięcie butelki powoduje powstanie piany czyszczącej. Taki roztwór w postaci piany pracownicy nanoszą na ściereczkę z mikrofibry. Dozowanie jest całkowicie intuicyjne dzięki dwóm liniom na butelce – to dla nas duża zaleta, ponieważ język niemiecki często nie jest językiem ojczystym naszych pokojówek. W ten sposób możemy zapobiec błędom podczas stosowania.

Jak pokojówki zareagowały na zmianę metody czyszczenia?
Na początku podchodziły do tej metody bardzo sceptycznie – w końcu wcześniej znały jedynie klasyczną butelkę ze spryskiwaczem. Jednak po krótkim przyzwyczajeniu piana bardzo przypadła im do gustu. Pokojówki zauważyły, że piana zapewnia nie tylko oszczędność czasu, ale także lepszą jakość powietrza podczas pracy. Teraz nie wyobrażają sobie zamiany butelki do aplikacji piany na spray.

Czy piana czyści lepiej, gorzej czy tak samo jak spray?
Lepiej! Dzięki pianie powierzchnie w pomieszczeniach ogólnodostępnych oraz łazienki dla gości są znacznie czystsze.

Piana kontra spray:
5 zalet czyszczenia pianą

  • brak oparów, brak dolegliwości ze strony dróg oddechowych
  • brak wielokrotnego spryskiwania, eliminacja marnotrawienia środków chemicznych
  • brak uszkodzeń armatury (piana nie wnika do środka tak jak spray)
  • łatwiejsze usuwanie śladów palców itp. (wypływająca piana zamiast mokrego sprayu)
  • większa wydajność na godzinę (więcej powierzchni w krótszym czasie) 

Dlaczego wybrali Państwo firmę Wetrok na głównego dostawcę produktów do czyszczenia?
Ponieważ Wetrok to połączenie wysokiej szwajcarskiej jakości produktów z elementami serwisu i usług, które bardzo cenimy. Jeśli potrzebujemy pomocy przy usuwaniu jakiejś plamy, otrzymujemy ją natychmiast. Jeśli brakuje nam części zamiennej do jakiejś maszyny, wystarczy jeden telefon. Wetrok jest dla nas kimś więcej niż tylko dostawcą produktów: dzięki tej współpracy udało się nam zastąpić niektóre przestarzałe metody czyszczenia bardziej ekologicznymi i zapewniającymi oszczędność czasu – zwiększyliśmy wydajność naszych pracowników i poziom higieny dla naszych gości.