Która maszyna do czego?


02.08.2023

Coraz częściej firmy sprzątające oprócz szorowarek jednotarczowych stosują szorowarki mimośrodowe. Który typ maszyny do czego jest najlepszy? A może nowa technika mimośrodowa wkrótce zastąpi klasyczną szorowarkę jednotarczową? Porównanie obu technologii w praktyce.

Jeremy Loosli zna się na szorowarkach jednotarczowych. Od kilkudziesięciu lat tego typu maszynę do czyszczenia podłóg wykorzystuje się w jego szwajcarskiej firmie sprzątającej Splendida Services AG. Około rok temu dowiedział się o nowej technologii mimośrodowej (orbitalnej). W filmie na YouTube zobaczył, że zamiast okrągłej szorowarki jednotarczowej czyszczenie zasadnicze podłogi można wykonywać prostokątną maszyną mimośrodową. To wzbudziło jego ciekawość: „Zajmując się zawodowo sprzątaniem budynków zawsze poszukujesz technologii, które sprawią, że praca będzie bardziej wydajna, wygodniejsza i bezpieczniejsza. Dlatego od razu chciałem sprawdzić, co ta nowa technologia ma do zaoferowania” – wyjaśnia kierownik obszaru, który jako członek zarządu Splendida odpowiada również za wdrażanie innowacyjnych technologii. Niedługo później zamówił w firmie Wetrok pierwszą szorowarkę mimośrodową (Durodisc X). Jednak czy ta nowa technologia zastępuje teraz sprawdzoną maszynę jednotarczową?

Szorowarka jednotarczowa: okrągła maszyna do kwadratowych pomieszczeń
Konwencjonalna szorowarka jednotarczowa istnieje na rynku od ponad 50 lat. Jest znana i chętnie wykorzystywana przez pracowników sprzątających do czyszczenia zasadniczego różnych podłóg (np. z betonu płukanego lub przemysłowych). Szczególnie cenią oni jej wysoką wydajność czyszczenia powierzchni i wszechstronne zastosowanie (czyszczenie zasadnicze, polerowanie, szlifowanie itp.). Ze względu na bardzo niski prześwit od podłoża, można wjechać nią wszędzie. Nawet nisko zainstalowane przedmioty (np. kaloryfery) nie stanowią zazwyczaj problemu. „Sercem” maszyny jest wirująca tarcza, napędzana przez silnik elektryczny. Do tej tarczy przymocowane są pady czyszczące (do podłóg gładkich) lub szczotki czyszczące (do podłóg ze strukturą). Po uruchomieniu maszyny tarcza zaczyna się obracać. Pracownik przemieszcza się wykonując pasmami ruchy obrotowe na boki, aż do wyczyszczenia całej powierzchni. Wady: Prowadzenie maszyny wymaga nieco wprawy. Niedoświadczonym użytkownikom maszyna może odjeżdżać na boki lub przypadkowo zaplątać się w kablu. Największą wadą jest jednak dodatkowa praca: okrągła maszyna nie radzi sobie z narożnikami i krawędziami w pomieszczeniu. Miejsca te trzeba dodatkowo umyć ręcznie. Potrzebny do tego czas zmniejsza efektywność.

Szorowarka mimośrodowa: prostokątna maszyna do prostokątnych pomieszczeń
Tę znaczącą wadę może wyeliminować młoda jeszcze technologia mimośrodowa: szorowarka mimośrodowa jest prostokątna i dociera do każdego narożnika oraz każdej krawędzi. Tym samym eliminuje dodatkowy etap pracy, bo nie trzeba czyścić narożników i krawędzi ręcznie. Szorowarkę mimośrodową można stosować również do różnych popularnych wykładzin podłogowych. Pod względem wydajności czyszczenia powierzchni i wszechstronności zastosowania może bez trudu konkurować z konwencjonalną szorowarką jednotarczową. W zależności od potrzeb i różnych metod czyszczenia (czyszczenie zasadnicze, szlifowanie itp.) do maszyny mimośrodowej mocuje się różne płyty obciążnikowe. W zależności od powierzchni dobiera się również pady czyszczące. Maszynę wprawia w ruch napęd mimośrodowy lub orbitalny. Tym samym zamiast energicznych obrotów kwadratowa płyta pod maszyną mimośrodową delikatnie wibruje. Dzięki temu maszyna jest wygodniejsza, mniej męcząca i łatwiejsza w prowadzeniu niż klasyczna szorowarka jednotarczowa. Kolejna różnica to kierunek pracy: pracownik przemieszcza się pasmami do przodu i do tyłu, aż do wyczyszczenia całej powierzchni. Co ponadto wyróżnia maszynę mimośrodową pod względem bezpieczeństwa: szorowarka nie odjeżdża użytkownikowi, a ryzyko zakleszczenia kabla jest praktycznie wykluczone. Brzmi jak sposób na wszystkie problemy z czyszczeniem zasadniczym – prawda?

Strach przed nową technologią
Przez pierwszych kilka miesięcy od zakupu nowa szorowarka mimośrodowa stała praktycznie nieużywana przez pracowników Splendida Services AG – pomimo szkolenia i instruktażu. „Mówi się o tym, że pracownicy często obawiają się kontaktu z klasyczną szorowarką jednotarczową. Jednak, jak zauważyliśmy, w przypadku nowej technologii obawy te są jeszcze większe” – opowiada o swoich doświadczeniach Jeremy Loosli. Ciekawość w końcu zwyciężyła także i w jego zespole. Około pół roku temu pierwsi pracownicy w końcu odważyli się użyć maszyny mimośrodowej.

Komfort pracy to nie to samo co komfort obsługi
W Splendida Services AG maszyna mimośrodowa jest wykorzystywana głównie do czyszczenia zasadniczego podłóg z linoleum lub PVC w szkołach, biurach i instytucjach ochrony zdrowia.
Jeremy Loosli jest zachwycony tym, że ręczne czyszczenie narożników i krawędzi nie jest już konieczne: „To duża oszczędność czasu”. Ponadto jego pracownicy doceniają łatwość obsługi: „Praca z szorowarką mimośrodową jest przyjemniejsza i znacznie mniej męcząca”. Komfort pracy to jedno, ale komfort obsługi to drugie: szorowarka mimośrodowa (44 kilogramy bez dodatkowych obciążników) jest znacznie cięższa i bardziej nieporęczna niż klasyczna maszyna jednotarczowa (34 kilogramy). „Trzeba pamiętać, że pracownik nie tylko używa maszyny do czyszczenia, ale także musi ją schować do samochodu po skończonej pracy” – dodaje Jeremy Loosli.

Szorowarka mimośrodowa do dużych powierzchni, szorowarka jednotarczowa do ciasnych przestrzeni
Masa szorowarki mimośrodowej utrudnia również jej zastosowanie na małych powierzchniach lub w wąskich pomieszczeniach. „Ze względu na ograniczoną przestrzeń w kabinach toalet i wąskich pomieszczeniach sanitarnych nadal stosujemy konwencjonalną szorowarkę jednotarczową. Szorowarka mimośrodowa jest po prostu za duża albo nie dociera do powierzchni pod muszlami klozetowymi” – wyjaśnia kierownik działu. Gdy przechodzimy do wydajności, znów wyraźnie przebija jego entuzjazm dla szorowarki mimośrodowej: „W przypadku dużych powierzchni, takich jak hala czy szeroki korytarz, wydajność czyszczenia powierzchni przez szorowarkę mimośrodową jest bezkonkurencyjna. I to bez późniejszej dodatkowej pracy przy krawędziach i narożnikach. Tu nigdy więcej nie wybrałbym zwykłej szorowarki jednotarczowej”, dodaje z przekonaniem. I podsumowuje: nie chodzi o zastąpienie jednej szorowarki drugą, a raczej o ich wzajemne uzupełnianie się. Bo przecież obie są sprawdzonymi maszynami. Chodzi tylko o to, że ich moc tkwi w różnych obszarach zastosowań.

Idealna maszyna na przyszłość
Jeremy Loosli zamierza zakupić kolejne szorowarki mimośrodowe. I kolejne szorowarki jednotarczowe. Jaka jednak powinna być idealna maszyna, gdyby w przyszłości kierownik obszaru miał mieć tylko jeden model w swojej flocie? „Zdecydowanie prostokątna – i z komfortem prowadzenia szorowarki mimośrodowej. Musiałaby być jednak lżejsza i trochę bardziej poręczna. Wtedy mógłbym używać takiej maszyny również na małej powierzchni z ograniczonym promieniem ruchu – a klasyczna szorowarka jednotarczowa przeszłaby do historii” – podsumowuje swoją wizję idealnej maszyny do czyszczenia zasadniczego doświadczony specjalista w dziedzinie sprzątania budynków. „Póki co jednak klasycznej maszyny też potrzebuję”, dodaje Jeremy Loosli z przymrużeniem oka.

Ciekawe, co przyniesie rynek w ciągu najbliższych kilku lat.

 

Tabela porównawcza

Wskazówka: Jako reprezentatywne dla obu technologii porównano modele Wetrok Monomatic (szorowarka jednotarczowa) i Durodisc X (szorowarka mimośrodowa). Informacje wynikają z codziennej praktyki Jeremy’ego Loosli, kierownika obszaru czyszczenia budynków, oraz doświadczenia ekspertów Wetrok.

Szorowarka jednotarczowa Szorowarka mimośrodowa
Kształt (maszyna i pady) okrągły prostokątny
Technologia obrotowa (rotacyjna) emimośrodowa (oscylująca)
Kierunek pracy na boki do przodu i do tyłu
Idealne zastosowanie średnie i mniejsze powierzchnie / wąskie obszary
(np. pomieszczenia sanitarne)
średnie i duże niezastawione powierzchnie
(np. korytarz szkolny, hala)
Wykładziny podłogowe do wykładzin ze strukturą i gładkich do wykładzin ze strukturą i gładkich
Rodzaj czyszczenia czyszczenie okresowe i zasadnicze czyszczenie okresowe i zasadnicze
Skuteczność/wydajność czyszczenia powierzchni wysoka bardzo wysoka
Nakłady na szkolenie / wdrożenie niskie (technologia znana od lat) umiarkowane (technologia wciąż stosunkowo nowa dla personelu, ale maszyna łatwiejsza w obsłudze niż poprzednie)
Ergonomiczne dodatki brak podwozie składane do wymiany padów lub czyszczenia maszyny w ergonomicznej pozycji
Komfort prowadzenia / zwrotność umiarkowane (miejscami konieczne użycie siły, silna rotacja) wysokie (bez konieczności miejscowego użycia siły, delikatna oscylacja)
Komfort obsługi wysoki (niższa masa własna, łatwiejszy transport) umiarkowany (duża masa własna wymaga siły przy rozładunku i załadunku z pojazdu, w budynkach wielopiętrowych niezbędna jest winda)
Czyszczenie narożników / krawędzi nie tak
Wymagane dodatkowe prace ręczne mycie narożników i krawędzi brak
Zastosowania specjalne czyszczenie padem dywanowym (usuwanie przylegającego brudu z wykładzin tekstylnych za pomocą specjalnego pada i szorowarki jednotarczowej), szlifowanie, polerowanie, szamponowanie szlifowanie, doskonały sposób w przypadku ekstremalnych zabrudzeń
Prześwit od podłoża niski (bez płyt obciążnikowych na maszynie) średni (z płytami obciążnikowymi na maszynie)
Rezultat czyszczenia bardzo dobry bardzo dobry
Bezpieczeństwo umiarkowane (niebezpieczeństwo zakleszczenia lub zaplątania się kabla, niebezpieczeństwo utraty kontroli nad maszyną w przypadku niewprawionych pracowników) wysokie (bardzo niskie ryzyko zaplątania się kabla, bez ryzyka utraty kontroli nad maszyną)
Duży plus kompaktowość (idealna obsługa nawet w wąskich, małych przestrzeniach) bez konieczności ręcznego czyszczenia narożników i krawędzi (prostokątna maszyna dociera do wszystkich narożników)
Duży minus konieczność ręcznego czyszczenia narożników i krawędzi (okrągła maszyna nie wszędzie dociera, konieczna dodatkowa praca) nieporęczność (maszyna raczej nie nadaje się do wąskich, małych obszarów)
Warianty produktu cztery (High-Speed, Low-Speed, Dual-Speed, Ultra-Speed) jeden

 

«Wolę szorowarkę mimośrodową. Praca jest mniej męcząca i nie muszę ręcznie czyścić krawędzi i narożników.»
Blanca Janina Cespedes Gimenez, pracownica sprzątająca w Splendida Services AG

 

«Preferuję sprawdzoną szorowarkę jednotarczową. Niezależnie od tego, czy jest to ciasna toaleta szkolna, czy duża powierzchnia – kompaktowa maszyna nadaje się do wszystkich przestrzeni.»
Eder Dutra Dos Santos, pracownik sprzątający w Splendida Services AG

 

Jeremy Loosli

«Szorowarka mimośrodowa jest idealna do wydajnej, ergonomicznej pracy na dużych powierzchniach, natomiast szorowarka jednotarczowa lepiej się sprawdza w przypadku ciasnych kabin sanitarnych. Każda z maszyn ma swoją „specjalność”, dlatego oba rodzaje technologii uzupełniają flotę maszyn nowoczesnej firmy sprzątającej budynki.»
Jeremy Loosli, kierownik działu i członek zarządu w Splendida Services AG

 

Splendida Services AG
Splendida Services AG to zarządzana przez właściciela 51-letnia szwajcarska firma rodzinna, która zatrudnia 550 pracowników. Świadczy usługi w zakresie sprzątania (regularnego i specjalnego) oraz kompleksowej obsługi (utrzymania) obiektów. W firmie dużą wagę przykłada się do wykorzystania nowych technologii i osobistego kontaktu z klientem.