Reportaż: Czyszczenie Uniwersytetu Bazylejskiego z Granuline firmy Wetrok


24.10.2019

Od lata 2018 r. zespół firmy Rohr AG sprząta 34 budynki uniwersyteckiego kampusu Petersplatz w Bazylei przy użyciu preparatu Granuline firmy Wetrok. Zastąpienie ciekłych środków czyszczących granulatem pozwoliło zmniejszyć objętość transportową o około 90%. Jeden dzień mogliśmy towarzyszyć zespołowi sprzątającemu podczas czyszczenia kampusu i zobaczyć na żywo, w jaki sposób małe saszetki granulatu ułatwiają codzienną pracę. 

„Sale dydaktyczne znajdują się na wprost, a laboratorium neurobiologii położone jest w lewym budynku” – przed wydziałem psychologii w Bazylei jeden ze studentów objaśnia kolegom z pierwszego roku ich nowe otoczenie. Nowicjusze wiedzą, że według międzynarodowych rankingów Uniwersytet Bazylejski należy do 100 najlepszych szkół wyższych na świecie pod względem osiągnięć w dziedzinie innowacji. Studenci nie wiedzą jednak, że także do czyszczenia Uniwersytetu Bazylejskiego wykorzystuje się aktualnie najbardziej innowacyjne metody na rynku: granulat czyszczący firmy Wetrok. Za sprzątanie odpowiada firma Rohr AG. 34 budynki we wschodnim i zachodnim kompleksie kampusu Petersplatz utrzymuje w czystości 35 pracowników sprzątających. Kierownik zespołu sprzątającego, Ilir Gashi, oraz dyrektor regionalny firmy Rohr, Peter Härry, pokazują nam, jak wygląda czyszczenie przy użyciu granulatu. Już w samym magazynie doznaliśmy zaskoczenia.

Niewielki karton zastępuje 10-litrowy kanister
Kierownik zespołu zdecydowanie podchodzi do regału w magazynie ze środkami czyszczącymi. Sięga do kartonu i wyjmuje z niego małą saszetkę oznaczoną żółtym paskiem. W saszetce znajduje się granulat. Saszetka waży zaledwie 5 gramów – idealnie odmierzona dawka środka do jednego zastosowania. Otwiera saszetkę wzdłuż perforacji i wsypuje zawartość do butelki do aplikacji piany, którą wcześniej napełnił wodą do wysokości oznaczenia. Nie potrzebuje przy tym żadnego systemu dozowania. „W porównaniu z ciekłymi środkami czyszczącymi wykluczony jest kontakt granulatu z oczami lub skórą. I nie ma ryzyka wycieku. Ponieważ granulat nie zawiera rozpuszczalników, nie wdychamy trujących oparów” – Ilir Gashi wylicza zalety dla swoich pracowników. Zamyka butelkę i krótko nią wstrząsa. Powstaje piana.  I tak oto roztwór myjący jest gotowy do użycia. Później Ilir Gashi naniesie powstała pianę myjącą na ścierkę z mikrofibry i usunie nią zabrudzenia z powierzchni. Harmonogram codziennego czyszczenia jest napięty, dlatego też wymagana jest maksymalna wydajność pod względem materiału, przygotowania i przebiegu sprzątania, objaśnia Peter Härry. Z jego perspektywy tym, co wyróżnia preparat Granuline firmy Wetrok, jest przede wszystkim znaczna oszczędność czasu i siły podczas transportu i magazynowania. „Wcześniej nasi kierownicy operacyjni musieli transportować i rozładowywać wielolitrowe kanistry z siedziby głównej do magazynów poszczególnych obiektów, z których następnie pobierali je pracownicy sprzątający. W przypadku preparatu Granuline firmy Wetrok proces ten jest znacznie prostszy: Przy tej samej ilości zastosowań moi pracownicy przenoszą i transportują obecnie jedynie niewielki karton z 25 pojedynczymi porcjami preparatu zamiast 10-litrowego kanistra. Karton ten waży nie więcej niż tabliczka czekolady” mówi Peter Härry i dodaje: „Czas, który wcześniej moi pracownicy musieli poświęcić na logistykę, mogą teraz przeznaczyć na wydajne czyszczenie – kluczową dla nas pracę”. W granulacie tkwi ogromny potencjał: Zastąpienie płynnych detergentów granulatem pozwala zmniejszyć koszty magazynowania i transportu nawet o 75%.

Pojedyncze saszetki eliminują ryzyko nadmiernego dozowania
W trakcie zaopatrywania wózka do sprzątania w butelki do aplikacji piany i ścierki z mikrofibry kierownik zespołu Gashi zwraca uwagę na jeszcze jedną zaletę: „tradycyjne środki czyszczące w płynie są często nadmiernie dozowane. W przypadku Granuline firmy Wetrok jest to wykluczone: jedna saszetka zawiera dokładnie tyle detergentu, ile potrzeba do jednego zastosowania. W ten sposób oszczędzamy każdego dnia, ponieważ eliminujemy koszty nadmiernego dozowania”. Fakt, że preparat Granuline rewolucjonizuje nie tylko jeden czynnik, ale cały proces czyszczenia, został potwierdzony także przez ekspertów: w roku 2017 preparat Granuline firmy Wetrok został uhonorowany nagrodą Purus Innovation Award.

Magnes jako inspiracja do stworzenia patentu
Granuline firmy Wetrok działa w zasadzie jak magnes: Specjalne molekuły w roztworze granulatu przyciągają cząsteczki brudu i skutecznie zamykają je w roztworze czyszczącym. Proces ten nosi nazwę stabilizacji elektrostatycznej. Jest to rozwiązanie unikalne na rynku, dlatego chroni je patent. Ale jak firma Wetrok wpadła na pomysł zastosowania pojedynczych porcji granulatu do czyszczenia? „Decydujące znaczenie miał odwieczny problem klientów: nadmierne dozowanie”, odpowiada Michel Brülisauer, dyrektor pionu Business Unit Chemie w firmie Wetrok. „Chcieliśmy opracować preparat, który praktycznie całkowicie wykluczałby ryzyko nadmiernego dozowania. Stosunkowo szybko uzmysłowiliśmy sobie, że  dwoma decydującymi kwestiami są postać podania środka oraz ilość. Jeśli kwestie te zostaną rozwiązane, krytyczne dozowanie ręczne nie będzie już konieczne” – wyjaśnia chemik.  Dział badawczy firmy Wetrok tak długo opracowywał i testował różne rozwiązania, aż w końcu znalazł idealne:  granulat – we właściwej dawce zapakowany w saszetce do pojedynczego zastosowania. Niełatwo było znaleźć rozwiązanie, które byłoby maksymalnie skoncentrowane i jednocześnie dające się w 100% dokładnie dozować. „Silnie stężone koncentraty są zasadniczo użyteczne. Ponieważ jednak w następstwie nieprawidłowego dozowania silnie stężonych koncentratów znacznie więcej chemii zużywa się aniżeli oszczędza i tym samym traci na tym finansowo, koniecznością stało się połączenie granulatu i roztworu do dozowania”, wyjaśnia szef działu chemicznego firmy Wetrok. Udało się to w roku 2017: Firma Wetrok wprowadziła na rynek pierwsze trzy produkty granulowane: środek do czyszczenia powierzchni Granusurf, środek do czyszczenia sanitariatów Granusan oraz środek do czyszczenia podłóg Granufloor.

Od granulatu do skutecznego roztworu piany myjącej
Na Uniwersytecie Bazylejskim codziennie korzysta z toalet około 13 tysięcy studentów. Codzienne czyszczenie sanitariatów jest więc obowiązkowe. Przed sanitariatami kierownik zespołu Ilir Gashi przekazuje wózek do sprzątania swojej koleżance Daunie Khayat. Sięga ona po butelkę do aplikacji piany i nanosi pianę w kształcie znaku X na ściereczkę z mikrofibry. Kiedy zaczyna wycierać na mokro umywalkę, piana równomiernie rozprowadza się po powierzchni. Istotna zaleta metody pianowej: W powietrzu nie unosi się aerozol, nie potrzeba wiadra z wodą i nie ma konieczności wyżymania ścierek. Wszystkie prace związane z utrzymaniem sanitariatów można wykonać przy użyciu jednego produktu: Granusan. Rezultat czyszczenia jest satysfakcjonujący: studenci mogą znowu korzystać z lśniących czystością umywalek.

Siła granulatu przeciwko zabrudzonym blatom
Jest kilka minut po siódmej – budynek opustoszał. Czas na sprzątnięcie sal dydaktycznych. W ciągu dnia są one najczęściej wypełnione po brzegi i wieczorem trzeba je solidnie posprzątać. Do tego celu Daunia Khayat stosuje produkt granulowany Granusurf. Tutaj, inaczej niż w przypadku czyszczenia sanitariatów, firma Rohr nie wykorzystuje butelki do aplikacji piany, lecz butelkę z atomizerem. Także ona zawiera roztwór czyszczący z wody i rozpuszczonego granulatu. „Na uniwersytecie wiele powierzchni jest ze szkła. Aby uniknąć smug zdecydowaliśmy się na butelkę z atomizerem” wyjaśnia Peter Härry. Daunia Khayat czyści po kolei kolejne rzędy blatów. Usuwa ślady po długopisach, plamy rozlanej coli oraz odciski po kremie do rąk. W tym celu rozpyla roztwór czyszczący na ścierkę z mikrofibry – już może przystąpić do wycierania na mokro. Na zakończenie czyści blat wykładowcy: tu też pozostały ślady po spoconych rękach i kropelkach śliny. Daunia Khayat zmywa wszystko jednym ruchem. Do sprzątania uniwersytetu w Bazylei zespół wykorzystuje tygodniowo około 1200 ścierek z mikrofibry.

Kilka minut drogi dalej Ilir Gashi wykonuje tę samą pracę w budynku z salą wykładową. Również tam przydatna jest poręczna butelka z atomizerem zawierająca rozpuszczony granulat. „Także w butelce z atomizerem rozpuszczam zawartość pojedynczej saszetki granulatu. System pojedynczych porcji jest praktyczny nie tylko w trakcie czyszczenia operacyjnego, ale również podczas kalkulacji kosztów. W dowolnym momencie mogę sprawdzić, ile saszetek zostało zużytych w danym obiekcie i ile to kosztuje” – kierownik zespołu wymienia kolejną zaletę granulatu i zamyka drzwi sprzątniętej sali wykładowej.

Granulat można stosować także w szorowarce
Jest już pół do ósmej – przyszła kolej na ostatnie zadanie w tym dniu: czyszczenie podłóg. Ilir Gashi pokazuje, że granulat można z powodzeniem wykorzystywać także do czyszczenia szorowarką. W tym celu wsypuje saszetkę Granufloor do zbiornika. Granulat rozpuszcza się błyskawicznie w zimnej wodzie i można rozpocząć mycie. Z każdym przetarciem wraca na intensywnie uczęszczanych korytarzach czystość i pachnąca świeżość.

Uniwersytet w Bazylei to pierwszy obiekt, w którym firma Rohr AG wykorzystała preparat Granuline firmy Wetrok. Peter Härry i kierownictwo firmy byli po dużym wrażeniem oszczędności oraz optymalizacji procesów, jakie umożliwił granulat, dlatego od grudnia 2019 roku firma Rohr AG całkowicie przechodzi na produkty granulowane. „Przekonały nas znacznie mniejsze koszty transportu, możliwość oszczędnego magazynowania oraz intuicyjne zastosowanie. Koszty magazynowania i transportu są mniejsze nawet o 75%. Zastosowanie Granuline to mniejsze zużycie chemii i gwarancja idealnego rezultatu czyszczenia. Oznacza to tym samym mniejsze koszty – od zakupu aż po utylizację. Nie przebije tego żaden ze środków czyszczących w płynie”, podsumowuje Peter Härry. Pierwszymi osobami, które jutro rano obejrzą efekty pracy zespołu sprzątającego, będą nowi studenci. Ciekawe, czy znajdą drogę do laboratorium neurobiologii.

 Granuline – how it works:

  1. Wlać wodę do butelki do aplikacji piany do wysokości oznaczenia
  2. Otworzyć saszetkę granulatu i wsypać granulat
  3. Zamknąć butelkę do aplikacji piany
  4. Wstrząsnąć butelką do aplikacji piany
  5. Nanieść powstałą pianę na ścierkę z mikrofibry
    –>Do dzieła!

„Zastosowanie granulatu jest niezmiernie proste: Wystarczy wsypać granulat do wody i zamknąć butelkę – tak otrzymuje się produkt, którym można czyścić. Duża zaleta: każdy zna pojedyncze porcje chociażby z branży spożywczej – przykładowo saszetki z cukrem lub kapsułki z kawą. Zasada „1 saszetka, 1 zastosowanie” jest więc intuicyjna”.
Ilir Gashi, kierownik zespołu w firmie Rohr AG

Chcesz dowiedzieć się więcej o zastosowaniu Granuline firmy Wetrok?
Obejrzyj film na YouTube.