Firma sprzątająca Rohr AG przechodzi na granulaty czyszczące


24.10.2019

„Biorąc pod uwagę ogół oszczędności i koszty w dłuższej perspektywie czasowej, granulaty czyszczące są tańsze niż wszelkie konwencjonalne środki czyszczące w płynie.”

Od lata 2018 r. firma Rohr AG sprząta 34 budynki uniwersyteckiego kampusu Petersplatz w Bazylei przy użyciu granulatów firmy Wetrok. Ten nowoczesny sposób czyszczenia tak bardzo obniżył koszty całego procesu, że od końca grudnia 2019 r. firma Rohr AG przejdzie na czyszczenie granulatem we wszystkich swoich obiektach. Wywiad poświęcony zaletom granulatu, pionierskiemu duchowi oraz mądrej kalkulacji kosztów.

Panie Härry, firma Rohr AG jest otwarta na innowacje i chętnie wypróbowuje nowe technologie – jakie wymagania musi spełniać innowacja?
To prawda, pionierski duch towarzyszy nam już od 20 lat. Byliśmy przecież jedną z pierwszych firm z branży czystości w Szwajcarii, która zapoczątkowała sprzątanie ścierkami z mikrofibry. Najważniejszym kryterium innowacji była i jest jakość. Innowacja musi zapewniać rezultat czyszczenia lepszy lub przynajmniej taki sam jak w przypadku dotychczasowego rozwiązania. Najlepsze rezultaty samego procesu nic nie wnoszą, jeśli jakość czyszczenia jest niedostateczna. Na koniec dnia klienci oceniają nas pod kątem wywiązania się z obietnicy, mianowicie „czystości gwarantowanej”.

Jak doszło do testowania preparatu Granuline firmy Wetrok?
Wcześniej stosowaliśmy silnie skoncentrowane produkty czyszczące, ale wiązało się to z powszechnym codziennym ryzykiem ich nadmiernego dozowania. Dlatego przeszliśmy na stosowanie środków do mycia gotowych do użytku. Sprawdziły się dobrze podczas stosowania, ale ogół procesów związany z transportem i magazynowaniem był dla nas zbyt kłopotliwy. Stąd od dłuższego czasu poszukiwaliśmy produktu czyszczącego, który nie będzie zajmować wiele miejsca zarówno w magazynie, jak i podczas transportu. Bądźmy szczerzy: w przypadku środków czyszczących w płynie w ponad 90% transportuje się niepotrzebną wodę. Wiosną 2018 r. po raz pierwszy usłyszeliśmy o wprowadzonym na rynek przez firmę Wetrok produkcie Granuline. Niemal w tym samym czasie wygraliśmy przetarg uniwersytetu w Bazylei i od tamtej pory odpowiadamy za utrzymanie czystości w kompleksie wschodnim i zachodnim z 34 budynkami. To właśnie na uniwersytecie w Bazylei po raz pierwszy zastosowaliśmy preparat Granuline firmy Wetrok. Wcześniej oczywiście dokładnie testowaliśmy, czy granulat faktycznie zapewnia taką samą jakość czyszczenia jak środki w płynie. Linia przekonała nas w szczególności w odniesieniu do krytycznych zastosowań, jak choćby czyszczenie powierzchni szklanych bez smug czy usuwanie tłustych odcisków palców.

Powiedział pan, że granulat wymaga mniej miejsca na magazynowanie i podczas transportu – mógłby pan przytoczyć konkretne dane liczbowe?
Ogół procesów magazynowych i transportowych obejmuje u nas kilka etapów. Zamówione środki czyszczące trafiają najpierw do naszej siedziby głównej w Hausen w kantonie Argowia. Następnie kierownik operacyjny dostarcza odpowiednią ilość środków czyszczących do naszych obiektów i tam rozkłada je w magazynach. W razie potrzeby kierownik zespołu i inni pracownicy pobierają je potem na wózek do sprzątania. To jasne: wymaga to pewnych nakładów transportowych i czasowych. Nie wspominając już o wysiłku fizycznym związanym z dźwiganiem kanistrów. Nie chcę podawać danych finansowych, ale mogę zdradzić: tylko w przypadku obiektów uniwersytetu w Bazylei zmniejszyliśmy dzięki Granuline objętość transportową o około 90%. Ma to niebagatelny wpływ na rachunek kosztów.

Do jakich zastosowań wykorzystują państwo granulat na uniwersytecie w Bazylei?
Proszę mnie raczej zapytać, do czego NIE wykorzystujemy granulatu (śmiech). Przy użyciu granulatu czyścimy zasadniczo wszystkie powierzchnie oraz cały obszar sanitarny. W przypadku uniwersytetu w Bazylei są to: Laboratoria badawcze, pulpity w salach wykładowych, pomieszczenia biurowe, strefy wejść, powierzchnie z tworzyw sztucznych na korytarzach, szkło, lustra, klamki, ściany, poręcze schodów – w zasadzie wszystko, co nie jest pokryte olejem.

A jak oceniają produkt państwa pracownicy?
Do tej pory nie mieliśmy w użyciu produktu czyszczącego, który byłby łatwiejszy do zastosowania niż Granuline firmy Wetrok. Wystarczy napełnić butelkę wodą do oznaczonej wysokości, wsypać granulat, zamknąć butelkę i krótko wstrząsnąć – i już roztwór czyszczący jest gotowy do użycia ze ścierką z mikrofibry. Dozowanie jest zawsze prawidłowe dzięki pojedynczo pakowanym saszetkom. Tak łatwe zastosowanie ma dużą zaletę – zwłaszcza, że pracownicy sprzątający w obiektach uniwersytetu w Bazylei pochodzą z 15 różnych krajów. Nawet ci, którzy nie opanowali perfekcyjnie języka niemieckiego, od razu pojęli, jak to działa.

Czy kwestie bezpieczeństwa oraz ekologii miały także znaczący wpływ na decyzję o zastosowaniu Granuline?
Zdecydowanie! Naszym zadaniem jako odpowiedzialnego pracodawcy jest zadbanie o bezpieczne i ergonomiczne warunki pracy dla naszych pracowników. Dzięki Granuline uzyskaliśmy w tym zakresie znaczącą poprawę: saszetki z granulatem otwiera się łatwo wzdłuż perforacji i wsypuje ich zawartość do butelki – w ten sposób kontakt środka chemicznego z oczami lub skórą jest wykluczony. Nie ma również ryzyka wdychania oparów, ponieważ produkty granulowane nie zawierają rozpuszczalników. Ponadto pracownicy nie muszą już dźwigać ciężkich kanistrów – magazyn lub wózek do sprzątania można teraz wyposażyć w małe, lekkie saszetki z granulatem. Granuline ma także wyłącznie pozytywny wpływ na nasz ślad ekologiczny: wcześniej byliśmy zmuszeni regularnie zaopatrywać w środki chemiczne nawet małe obiekty o niskim zużyciu – granulat pozwala na znaczną redukcję częstotliwości dostaw. Teraz przy okazji jednej dostawy samochodem osobowym możemy zaopatrzyć te małe obiekty nawet w półroczny zapas, oszczędzając przy tym czas i CO2.

Czy chcą państwo przejść na granulaty czyszczące także w innych obiektach?
Nie tylko chcemy. Od grudnia 2019 r. rzeczywiście całkowicie przechodzimy na granulaty do czyszczenia sanitariatów i powierzchni. Oznacza to, że w całej Szwajcarii będziemy stosować Granuline firmy Wetrok u wszystkich naszych klientów.

Mimo, że granulaty czyszczące są droższe niż preparaty w płynie?
A właśnie, że nie są! Jeżeli ktoś patrzy tylko na koszty zakupu, popełnia błąd podczas planowania i patrzy bardzo krótkowzrocznie. W firmie Rohr AG oceniamy zawsze ogół kosztów związanych z danym produktem lub też jego potencjał oszczędnościowy. W przypadku Granuline firmy Wetrok oszczędności są zdumiewające: można zredukować dzięki niemu do 75% kosztów magazynowania i transportu. Oszczędnością jest choćby to, że nasi kierownicy operacyjni przeznaczają znacznie mniej casu na transport, dystrybucję i magazynowanie środków chemicznych – pięć kartonów z saszetkami granulatu wnosi się do magazynu znacznie szybciej niż pięć kanistrów ze środkami chemicznymi w płynie. Ponadto udaje nam się dużo zaoszczędzić dzięki rozwiązaniu problemu z nadmiernym dozowaniem przez stosowanie zasady „jedna saszetka na jedną butelkę” – w ten sposób całkowicie wyeliminowaliśmy jeden z głównych czynników kosztowych. Do tej pory nie zdziałał tego żaden inny produkt czyszczący! Przede wszystkim oszczędzamy na zabezpieczeniach: w ostatnim czasie byliśmy zmuszeni do wyposażenia około 600 obiektów w wanny ociekowe w magazynie. Dzięki zastosowaniu granulatu nie musimy już ponosić tych kosztów: brak środków chemicznych w płynie oznacza brak ryzyka wycieku. W ten sposób udało nam się zaoszczędzić tysiące franków na samych tylko wannach ociekowych. Rzecz jasna udało nam się zaoszczędzić także na szkoleniach – preparat Granuline jest tak łatwy w użyciu, że wystarczy krótki instruktaż wprowadzający. Jesteśmy przekonani, że jeśli uwzględni się ogół oszczędności i koszty w dłuższej perspektywie czasowej, preparat Granuline jest nawet tańszy niż wszelkie konwencjonalne środki w płynie.

Komu w szczególności poleciłby pan zastosowanie Granuline firmy Wetrok?
Wszystkim tym, którzy nie chcą już codziennie targać setek litrów niepotrzebnej wody (śmiech). A na poważnie: niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z firmą sprzątającą budynki, czy też wewnętrznym działem sprzątania w domach seniorów – w każdym obszarze granulat może przyczynić się do zwiększenia efektywności i opłacalności procesów oraz ich ułatwienia.