Interview


12.10.2023

„Dzięki robotowi Wetrok codzienne czyszczenie trwa o 44 minuty krócej, co razem daje nam pół dnia w tygodniu na inne zadania”.

Dieter Heiniger jest dozorcą obiektów w gminie Härkingen. Dotychczas miał problem z ograniczonym czasem na posprzątanie podwójnej sali gimnastycznej. W lutym kupił robota sprzątającego Robomatic Marvin. W wywiadzie zdradza, co pracownicy mogą teraz zrobić z zyskanym w ten sposób czasem i dlaczego robot Wetrok okazał się najlepszym rozwiązaniem problemu.

Pracuje Pan jako szef dozorców w gminie Härkingen. Za co jest Pan odpowiedzialny?
Jako szef służby technicznej jestem odpowiedzialny za budynek szkoły, przedszkole, ratusz i halę wielofunkcyjną. Wielofunkcyjna hala obejmuje dwie sale gimnastyczne, zlokalizowane jedna nad drugą, przy czym górna sala (ze sceną i kuchnią) jest również wykorzystywana jako hala eventowa. Sala „Fröschensaal” na parterze jest miejscem publicznych i prywatnych imprez, spotkań ogólnych i gminnych, służy również wojsku. Do tej sali przylega też kuchnia przemysłowa. Na górnym piętrze znajdują się jeszcze sale zabaw. Odpowiadam za takie zadania, jak zamykanie i otwieranie obiektów, konserwacja budynku, organizowanie i przeprowadzanie napraw, pielęgnacja terenów zewnętrznych i sprzątanie. Wspiera mnie zespół czterech pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin.

Co jest największym wyzwaniem w sprzątaniu tych hal?
Wąskie okno czasowe, w którym możliwe jest czyszczenie. Obie hale są wykorzystywane od wczesnych godzin porannych do późnej nocy: od 8:30 do 16:00 przez uczniów, a od 17:00 do około 22:00 przez różne kluby. Ze względu na to duże obłożenie salę gimnastyczną trzeba sprzątać codziennie. Nasze zadanie: sale gimnastyczne i szatnie muszą być wysprzątane codziennie najpóźniej do godziny 8:30. To ograniczone okno czasowe wymaga od nas zaawansowanego planowania i jak najbardziej efektywnego przebiegu pracy.

Czy to dlatego zdecydowali się Państwo na zakup robota sprzątającego?
Tak i nie. Mieliśmy dwa cele: oszczędność czasu i wyższy poziom czystości. Nie byliśmy w pierwszym rzędzie zainteresowani samym zakupem robota, lecz właśnie osiągnięciem tych celów. I faktycznie udało się to dzięki robotowi Robomatic Marvin.

Od jak dawna używają Państwo robota Robomatic Marvin?
Razem z naszym zarządcą nieruchomości po raz pierwszy zobaczyliśmy Marvina na imprezie firmy Wetrok w sierpniu 2022 roku. Od razu zabłysły nam oczy i poczuliśmy, że musimy go mieć! W lutym 2023 roku mogliśmy wreszcie przetestować Marvina w naszej sali gimnastycznej. Byliśmy tak zachwyceni, że decyzja o zakupie zapadła jeszcze tego samego wieczoru. Robota dostarczono pod koniec lutego i od tego czasu sprząta on nasze dwie sale gimnastyczne.

Dlaczego robot firmy Wetrok?
Od firmy Wetrok kupujemy większość naszego sprzętu do sprzątania – od odkurzaczy po środki czyszczące i ściereczki z mikrofibry. Jesteśmy bardzo zadowoleni z jakości produktów, poważnego traktowania nawet małych klientów i natychmiastowego wsparcia w razie problemów. Niestety nie wszyscy producenci tak do tego podchodzą. Doskonały serwis i godny zaufania partner to najważniejsze sprawy w przypadku robota – dlatego zainteresowało nas rozwiązanie Wetrok w dziedzinie robotyki.

Jakiego rodzaju zabrudzenia czyści robot na sali gimnastycznej?
Kurz, plamy po napojach sportowych, ślady czarnych podeszew butów, a niekiedy nawet plamy krwi. Robomatic Marvin usuwa wszystkie te zabrudzenia dokładnie, każdego dnia w tej samej jakości i bez pomijania żadnego pasa trasy.

W jaki sposób konkretnie używa Pan robota?
Każdego ranka najpierw umieszczam Marvina w jego punkcie startowym w dolnej sali gimnastycznej. Podczas rozruchu krótko czyszczę krawędzie przyrządem do wycierania. Następnie Marvin zaczyna swoją pracę od najbardziej zewnętrznego toru, a ja wycieram kurz z wolnego obszaru. Podczas gdy Marvin kręci rundy po sali, ja idę do szatni i wykonuję wszystkie niezbędne prace porządkowe. W międzyczasie robię krótką przerwę, ponieważ muszę przewieźć Marvina windą z dolnej sali gimnastycznej do górnej. Tam rozpoczyna się taka sama procedura. Sale gimnastyczne i szatnie muszą być dostępne najpóźniej o godzinie 8:30. Odkąd mamy Marvina, radzimy sobie z tym bez problemu.

W jaki sposób robot zwiększa poziom czystości?
Wcześniej nie udawało się nam codziennie wyczyścić podłóg w sali gimnastycznej i w szatni. W tak krótkim porannym przedziale czasowym było to po prostu niemożliwe. W zależności od potrzeb musieliśmy codziennie wybierać: szatnie albo sala gimnastyczna. Jednocześnie użytkownicy hali domagali się wyższego poziomu czystości. Dzięki robotowi Robomatic Marvin możliwe jest codzienne sprzątanie zarówno sal gimnastycznych, jak i szatni. Otrzymaliśmy już pozytywną informację zwrotną od drużyny hokejowej, że od czasu częstszego mycia podłogi droga hamowania znacznie się skróciła (uśmiecha się).

Dlaczego wybrał Pan robota półautonomicznego zamiast w pełni autonomicznego?
Zdecydowaliśmy się na Marvina, ponieważ jest kompaktowy, bardzo dokładnie czyści, idealnie nadaje się do naszych powierzchni i możemy go również używać jako ręcznej szorowarki do czyszczenia regularnego ciasnych szatni. Z kolei w pełni autonomicznego robota moglibyśmy wykorzystywać „tylko” jako robota, a do tego nie zmieściłby się w naszej windzie i byłby znacznie droższy. Widać więc, że Robomatic Marvin rozwiązuje nasz problem lepiej niż jakikolwiek inny robot.

Gdzie używa Pan robota w trybie ręcznym?
Przy sprzątaniu naszych szatni, sanitariatów oraz do czyszczenia punktowego. Proszę mi wierzyć, że po imprezie ze spaghetti lub wieczorze z raclette na sali gimnastycznej Marvin naprawdę ma co robić (śmieje się). Często całe pomieszczenie lub mocno zabrudzone miejsca przejeżdżamy Marvinem aż dwukrotnie. Chciałbym jednak, aby w przyszłości w sali Fröschensaal robot działał autonomicznie, chcę go także nauczyć sprzątać nasz korytarz. Planujemy też budowę nowej sali gimnastycznej – Marvin znajdzie zastosowanie również tam. Moim zdaniem należy w pełni wykorzystywać technologie autonomiczne.

Robot Wetrok został zaprojektowany w taki sposób, aby użytkownik nie musiał się znać na programowaniu. Czy to prawda?
Tak, zdecydowanie. Obsługa jest bardzo prosta: prowadzę robota wzdłuż trasy sprzątania sali gimnastycznej po kolejnych pasmach. Robot zapamiętuje ten proces. Następnym razem wystarczy go umieścić w punkcie startowym i sam wyczyści salę. Jednak ucząc robota trasy nie można zapominać o jednym – powinna to być idealna sekwencja, bo przecież robot codziennie powtarza trasę dokładnie tak, jak go nauczyłem.

Jaką powierzchnię objeżdża robot na jednym ładowaniu akumulatora?
Raz w ramach testu wykorzystałem akumulator do końca i Marvin wyczyścił wtedy obie hale dwukrotnie. Oznacza to, że jedno ładowanie akumulatora wystarcza na cztery standardowe sale gimnastyczne. To świetny wynik!

Jak pracownicy przyjęli robota?
Bardzo pozytywnie! Zespół był zaciekawiony i natychmiast chciał zobaczyć, co potrafi Robomatic Marvin.
Jesteśmy dumni z tego, że mamy tak wspaniałego, nowoczesnego robota sprzątającego.

Czy istniały obawy, że robot może zastąpić personel?
Nigdy! I też wcale tego nie robi. Od samego początku pracownicy postrzegali robota jako pomoc lub swego rodzaju asystenta zespołu. Mam najlepszy zespół na świecie – tych wspaniałych ludzi i ich pracy nigdy nie zastąpiłby robot!

Jak kluby i uczniowie zareagowali na robota?
Marvin natychmiast wszystkich zainteresował. Seniorzy z sekcji gimnastycznej uważnie obserwowali Marvina podczas jego objazdu. Ich reakcja: „Chcę takiego do domu” (śmieje się). Uczniowie również regularnie obserwują samobieżnego robota z nosami przyklejonymi do szyb. Raz wpuściłem grupę, żeby zobaczyła Marvina. To była świetna zabawa: dzieciaki wskakiwały Marvinowi w drogę, siadały przed nim i używały wszelkich przeszkód, jakie można było postawić na drodze robota. Marvin świetnie sobie poradził: bezbłędnie omijał wszystkie nieruchome przeszkody (np. maty sportowe, piłki) lub zatrzymywał się przed ruchomymi (ludźmi). Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem!

Od jakiego rzędu powierzchni, Pana zdaniem, opłaca się używać robota?
Nie używałbym robota do jednej tylko sali gimnastycznej, z kolei do pięciu gigantycznych hal potrzebowałbym większego modelu. Robot Wetrok jest idealny do naszych – wkrótce trzech – standardowych sal gimnastycznych.

Co to oznacza w liczbach?
Porównaliśmy trzy warianty kosztów dla naszej podwójnej sali gimnastycznej: Rocznie sprzątanie ręczne mopem kosztuje nas 12,60 franków za metr kwadratowy, sprzątanie ręczne szorowarką 6,50 franków, a sprzątanie robotem 8,80 franków. W tych obliczeniach duży udział mają wysokie koszty zakupu robota, z kolei nie uwzględniliśmy w nich jeszcze nowej oszczędności czasu wynikającej z równoległego wykonywania innej pracy dzięki wsparciu robota. Jeśli to zrobimy i rozciągniemy kalkulację na kilka lat, koszty robota znacznie spadną – i ostatecznie będą niższe niż koszty ręcznego czyszczenia szorowarką.

jonathan.labusch@gmail.com

Czy może Pan określić oszczędność czasu wynikającą z pracy równoległej?
Oczywiście! Dziennie Marvin potrzebuje na każdą halę 22 minuty – razem to 44 minuty, które ja i mój zespół możemy w przyszłości poświęcić na inną pracę. To „podarowane” niemal pół dnia tygodniowo.

Jakimi innymi zadaniami zajmują się pracownicy?
Podczas gdy robot czyści obie podłogi PCW w halach, pracownicy sprzątają szatnie. Oznacza to: opróżnianie koszy na śmieci, usuwanie plam z luster, czyszczenie powierzchni, sprzątanie łazienek oraz toalet itp. Czasami, w ciągu tych 44 minut, w których robot sprząta hale, dajemy radę sprzątnąć również korytarz lub rozpocząć poimprezowe sprzątanie sali „Fröschensaal”, w tym kuchni.

Czy widzi Pan jakieś możliwości ulepszenia robota Wetrok?
Jestem absolutnym fanem robota Robomatic Marvin. To supernowoczesny robot, który doskonale sprawdził się w codziennym użytkowaniu. Jeśli miałbym sobie zażyczyć jakiejś dodatkowej funkcji, to byłaby to możliwość lekkiej zmiany poszczególnych parametrów wyuczonych programów. Mógłbym wtedy łatwo zmienić nacisk szczotki, dozowanie wody i środka czyszczącego w ramach wyuczonej trasy i w razie potrzeby przełączać się między szorowaniem jednostopniowym i dwustopniowym. Obecnie muszę uczyć Marvina dwóch różnych procedur – nawet jeśli są to te same trasy czyszczenia.

Czy za dziesięć lat sprzątaniem będą się zajmować już tylko roboty?
Z pewnością nie! Roboty są wielkim wsparciem lub odciążeniem przy czyszczeniu podłóg na średnich i dużych powierzchniach. Wciąż jednak istnieją prace, które wymagają człowieka i jego osądu. Takie jak na przykład opróżnianie koszy na śmieci, otwieranie drzwi, mycie małych, pełnych zakamarków podłóg, czyszczenie sanitariatów, czyszczenie punktowe i kontrola wzrokowa. W końcu robot podczas czyszczenia podłogi nie widzi, że na szklanych drzwiach nadal znajduje się gruby czekoladowy odcisk palca z dziecięcej imprezy urodzinowej, która odbyła się w weekend. Z drugiej strony w czasie przerwy nie domaga się kawałka pozostałego tortu urodzinowego (śmieje się).


Wideo:
Tak Dieter Heiniger używa robota Wetrok