Klinika okulistyczna Züriseh


31.10.2018

image_pdf

W kwietniu 2018 roku Klinika Züriseh AG otworzyła nową placówkę w Zurychu Wollishofen. W skład specjalistycznej kliniki wchodzi klinika okulistyczna z blokiem operacyjnym oraz przychodnia okulistyczna – dwa obszary o bardzo różnych wymogach co do poziomu higieny. Aby wykorzystać istniejące synergie, a przy tym spełnić oba rodzaje wymogów higienicznych, opracowanie indywidualnej koncepcji czyszczenia i dezynfekcji zlecono firmie Wetrok wyspecjalizowanej w kwestiach związanych z czyszczeniem.

Ostrożnie wkłada do jednorazowego kitla lewą rękę, potem prawą. Najpierw zapina pasek z tyłu szyi, potem ten wokół talii. Na wysokości nadgarstka długie rękawy ze ściągaczem przechodzą w wąski tunel. Wsuwa nogi do świeżo zdezynfekowanych syntetycznych butów i jednocześnie poprawia czepek na głowie. Dopiero teraz naciska klamkę drzwi prowadzących do bloku operacyjnego.

Ljubica Krizan jest asystentką sterylizacji w klinice okulistycznej Züriseh. Pomaga w sterylizacji oraz odpowiada za czyszczenie i dezynfekcję. Sprawnie przemieszcza się między różnymi grupami pomieszczeń, przestrzegając przy tym wszelkich przepisów prawnych.

Dobieranie soczewek kontaktowych i operacja laserowa w tym samym budynku
W kwietniu ubiegłego roku klinika przeniosła się ze śródmieścia Zurychu nad idylliczny brzeg Jeziora Zuryskiego. Nazwa kliniki nie mogłaby być bardziej odpowiednia – optymalnie odzwierciedla zarówno rodzaj działalności związany ze wzrokiem, jak i lokalizację. Klienci przybywają do kliniki, aby poddać się operacji zaćmy lub jaskry, a także w celu korekcji zeza albo opadających powiek. Oprócz kliniki okulistycznej placówka przy Seestrasse oferuje jednak coś jeszcze: przychodnię okulistyczną. Obejmuje ona całe spektrum okulistyki – od ortoptyki aż po dopasowanie soczewek kontaktowych. Oba obszary oddziela tylko wąski korytarz. Już po przekroczeniu progu kliniki wchodzi się do strefy, w której grupy pomieszczeń wymagają znacznie wyższego poziomu higieny. Aby odpowiednio uwzględnić ten wymóg w procesach czyszczenia i dezynfekcji, kierownictwo kliniki zleciło firmie Wetrok opracowanie indywidualnej koncepcji czyszczenia i dezynfekcji.

Oszczędność czasu i kosztów czyszczenia rzędu 30%
Indywidualna koncepcja czyszczenia i dezynfekcji obejmuje wszystkie obszary czyszczenia oraz dezynfekcji i łączy je w bardziej efektywną całość. Klient określa docelowy poziom higieny, a Wetrok opracowuje rozwiązanie, które umożliwi klientowi osiągnięcie wyznaczonego celu. Oznacza to, że grupy pomieszczeń, metody czyszczenia, częstotliwość czyszczenia i środki czyszczące dostosowuje się wzajemnie do siebie w taki sposób, aby uzyskać większą wydajność i mniejsze zużycie zasobów. Z doświadczenia firmy Wetrok wynika, że w dłuższej perspektywie taka koncepcja pozwala klientowi uzyskać oszczędność czasu i kosztów czyszczenia rzędu 20-30% oraz zmniejszyć zużycie wody o około 70%.

Firma Wetrok zaangażowana już na etapie przebudowy
Zaangażowanie ekspertów w dziedzinie czyszczenia z firmy Wetrok na etapie planowania przebudowy nowej siedziby pozwoliło już na samym początku uniknąć wielu klasycznych błędów związanych z projektowaniem. Określono na przykład optymalne miejsce montażu dozowników środka dezynfekcyjnego i na tej podstawie zdefiniowano odpowiednią wykładzinę podłogową pod te dozowniki. Na pierwszy rzut oka takie decyzje wydają się być bardzo drobiazgowe, jednak niewłaściwe planowanie może mieć poważne konsekwencje dla przyszłych procesów czyszczenia i dezynfekcji. Dla Waltera Utzingera, eksperta w dziedzinie czyszczenia z firmy Wetrok, istotną sprawą podczas opracowywania koncepcji (procedura: patrz ramka informacyjna) było osobne rozważenie wymogów dotyczących przychodni i kliniki: „Przychodnia okulistyczna musi przede wszystkim przekazywać subiektywne wrażenie czystości, natomiast w przypadku kliniki okulistycznej z blokiem operacyjnym liczy się obiektywnie mierzalny poziom higieny. Podczas pracy nad tą koncepcją musiałem więc na zmianę zakładać „okulary optyczne” i „okulary higieniczne”. Zgodnie z przepisami w klinice okulistycznej przybory do czyszczenia, takie jak przyrządy do wycierania, wózki czyszczące i środki czyszczące, trzeba nabywać podwójnie – osobno dla bloku operacyjnego i przychodni. Tym ważniejsze było więc zneutralizowanie dodatkowych kosztów poprzez bardziej efektywne procesy.

Każde pomieszczenie jest inne
Równie ważne zagadnienie stanowiła różnorodność grup pomieszczeń. Trzeba było uwzględnić wszystkie rodzaje pomieszczeń – począwszy od strefy wejścia poprzez strefę bloku operacyjnego aż po sanitariaty. Bardzo różne są również rodzaje podłóg i stopień zastawienia pomieszczeń – w recepcji podłoga jest wykonana z naturalnego kamienia wapiennego, w sali operacyjnej z wykładziny poliuretanowej, a w sanitariatach wyłożona gresem. Warunki te mają wpływ na dobór metod czyszczenia: W recepcji wykorzystuje się profesjonalny odkurzacz, a w przypadku powierzchni o wysokich wymogach higienicznych właściwym wyborem jest wiązanie kurzu przy użyciu jednorazowych ściereczek.

Ugruntowanie koncepcji poprzez szkolenie
Personel sprzątający musi znać konsekwencje niewłaściwego czyszczenia, aby wykonywać swoją pracę z odpowiednią motywacją i dokładnością. Skuteczne wdrożenie koncepcji czyszczenia wymaga gruntownego przeszkolenia użytkowników. W klinice okulistycznej Züriseh trzeba było jednak uwzględnić dodatkową okoliczność: Ljubica Krizan jest wprawdzie odpowiedzialna za czyszczenie i jego nadzorowanie, ale faktyczne czyszczenie regularne realizuje w głównej mierze zewnętrzna firma sprzątająca. Nie stanowiło to jednak przeszkody w realizacji koncepcji, ponieważ pracownicy usługodawcy wzięli udział w szkoleniu dotyczącym czyszczenia tak samo jak pracownicy wewnętrzni. Podczas szkolenia pracownicy dowiedzieli się na przykład, że pokrywa zbiornika szorowarki powinna być zamknięta tylko podczas aktywnego czyszczenia. Jeśli po pracy maszyna stoi w pomieszczeniu gospodarczym, zbiornik powinien być lekko otwarty, aby mógł całkowicie wyschnąć. Konieczne było również zapoznanie się z nową metodą dozowania, która ze względu na swoją nowatorską prostotę spotkała się z dużym uznaniem: jedna pompa odpowiada teraz za wszystkie warianty dozowania. W zależności od obszaru zastosowania zmienia się tylko liczba skoków pompy. Kolejnym tematem szkolenia była ergonomia: Eksperci z firmy Wetrok pokazali pracownikom sprzątającym, jak zminimalizować obciążenia pleców i barków, a nawet po części ich uniknąć, oraz w jaki sposób optymalnie dostosować drążek teleskopowy przyrządu do wycierania do wzrostu użytkownika.

Duży wzrost wydajności dzięki szybkim metodom czyszczenia
W klinice okulistycznej udoskonalenia wynikające z koncepcji to przede wszystkim zasługa stosowania nowych metod czyszczenia, które pozwalają zaoszczędzić czas. Najważniejszą z nich jest ręczne czyszczenie pianą sanitariatów i powierzchni. Ljubica Krizan jest pod wrażeniem skutecznego współdziałania środka myjąco-pielęgnującego Alcosal i nowych metod: „Podczas czyszczenia pianą nie muszę wycierać powierzchni do sucha, szybko usuwam ślady palców i nie wlokę ze sobą ciężkiego wiadra z wodą.” Docenia również fakt, że liczba środków czyszczących została ograniczona do kilku wielozadaniowych preparatów: „Trzy środki czyszczące i jeden środek do mycia zasadniczego sanitariatów wystarczą, aby wszystko wyczyścić. Łącznie z oknami”, dodaje zadowolona specjalistka ds. czyszczenia.

Pacjenci są w dobrych rękach
Specjalistka ds. techniki chirurgicznej Xenia Pozar również przestrzega nowych procedur czyszczenia: „Większa skuteczność czyszczenia i dezynfekcji zapewnia poczucie bezpieczeństwa w pracy również nam, pracownikom bloku operacyjnego, ponieważ wiemy, że zawsze przestrzegane są wytyczne dotyczące higieny. Pewność, że moi pacjenci są w dobrych rękach, ma dla mnie nieocenioną wartość.” Zauważyła nawet, że pacjentki i pacjenci pozostają tu dłużej dla odpoczynku – po prostu dlatego, że komfortowo czują się w tych pomieszczeniach.

Po zakończeniu pracy Ljubica Krizan zamyka drzwi bloku operacyjnego, zmienia jednorazowy kitel na codzienne ubranie i, opuszczając przychodnię, kieruje się w stronę Jeziora Zuryskiego.

Jakieś pytania?
(022) 331 20 50

Poproś o specjalistyczny oddzwonienie


O klinice Züriseh AG
Klinika Züriseh AG to prywatna klinika specjalistyczna wykonująca ambulatoryjne zabiegi okulistyczne. Specjalizuje się w chirurgicznym leczeniu zaćmy i jaskry, w chirurgii powiek i rogówki oraz iniekcjach doszklistkowych (chirurgiczne podawanie leków bezpośrednio do oka). Uzupełnienie usług medycznych stanowi powiązana przychodnia okulistyczna, która obejmuje całe spektrum okulistyki.